Otwórz menu główne

Eurowybory 2014: remis PO i PiS, sukces Nowej Prawicy

niedziela, 25 maja 2014
Unia Europejska
EP Strasbourg hemicycle l-gal.jpg
Parlament Europejski

Europa

Znamy wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Ze wstępnych wyników wiadomo że pięć partii znajdzie się w europarlamencie.

Wygrała Platforma Obywatelska (32,8%), która pokonała Prawo i Sprawiedliwość (31,8) oraz SLD-UP (9,6%). Z badania wynika, że w europarlamencie znajdą się też przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy (7,2%) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (7%). Zabrakło natomiast miejsca dla przedstawicieli Twojego Ruchu-Europy Plus (3,7%), Solidarnej Polski (3,1%), Polski Razem (2,8%) i Ruchu Narodowego (1,5%).

Do europarlamentu wejdzie 51 eurodeputowanych[1]:

  • 19 z PO
  • 19 z PiS
  • 5 z SLD-UP
  • 4 z Nowej Prawicy
  • 4 z PSL

Nowi eurodeputowani:

  1. Michał Boni (PO)
  2. Andrzej Duda (PiS)
  3. Anna Fotyga (PiS)
  4. Beata Gosiewska (PiS)
  5. Krzysztof Hetman (PSL)
  6. Robert Iwaszkiewicz (Nowa Prawica)
  7. Dawid Jackiewicz (PiS)
  8. Marek Jurek (PiS)
  9. Karol Karski (PiS)
  10. Janusz Korwin-Mikke (Nowa Prawica)
  11. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO)
  12. Zdzisław Krasnodębski (PiS)
  13. Barbara Kudrycka (PO, deputowana do PE VI kadencji)
  14. Zbigniew Kuźmiuk (PiS, deputowany do PE VI kadencji)
  15. Krystyna Łybacka (SLD)
  16. Michał Marusik (Nowa Prawica)
  17. Kazimierz Ujazdowski (PiS)
  18. Stanisław Ożóg (PiS)
  19. Bolesław Piecha (PiS)
  20. Julia Pitera (PO)
  21. Marek Plura (PO)
  22. Dariusz Rosati (PO, deputowany do PE VI kadencji)
  23. Adam Szejnfeld (PO)
  24. Bogdan Wenta (PO)
  25. Jadwiga Wiśniewska (PiS)
  26. Bogdan Zdrojewski (PO)
  27. Kosma Złotowski (PiS)
  28. Stanisław Żółtek (Nowa Prawica)

Utrzymali się parlamencie europosłowie m.in:

  1. Jerzy Buzek (PO)
  2. Ryszard Czarnecki (PiS)
  3. Lidia Geringer de Oedenberg (SLD)
  4. Adam Gierek (Unia Pracy)
  5. Marek Gróbarczyk (PiS)
  6. Andrzej Grzyb (PSL)
  7. Danuta Hübner (PO)
  8. Danuta Jazłowiecka (PO)
  9. Jarosław Kalinowski (PSL)
  10. Ryszard Legutko (PiS)
  11. Janusz Lewandowski (PO)
  12. Bogusław Liberadzki (SLD)
  13. Elżbieta Łukacijewska (PO)
  14. Jan Olbrycht (PO)
  15. Mirosław Piotrowski (PiS)
  16. Tomasz Poręba (PiS)
  17. Jacek Saryusz-Wolski (PO)
  18. Czesław Siekierski (PSL)
  19. Róża Thun (PO)
  20. Jarosław Wałęsa (PO)
  21. Janusz Wojciechowski (PiS)
  22. Janusz Zemke (SLD)
  23. Tadeusz Zwiefka (PO)

Do przegranych należą już byli eurodeputowani:

  1. Adam Bielan (Polska Razem)
  2. Piotr Borys (PO)
  3. Tadeusz Cymański (Solidarna Polska)
  4. Michał Kamiński (PO)
  5. Paweł Kowal (Polska Razem)
  6. Jacek Kurski (Solidarna Polska)
  7. Marek Migalski (Polska Razem)
  8. Tadeusz Ross (PO)
  9. Marek Siwiec (Twój Ruch)
  10. Jacek Włosowicz (Solidarna Polska)
  11. Artur Zasada (Polska Razem)
  12. Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska)

Przypisy

ŹródłaEdytuj